Які види басейнів бувають

БАСЕЙНИ

штучні водойми різного призначення і різних конструкцій

території, всі крапки яких забезпечують стік атмосферних опадів в певні водні джерела.

штучні басейни

На сайте https://odessa.uhod.ua/obsluzhivanie-basseynov-odessa.html вы можете ознакомиться с услугой по обслуживанию бассейнов в Одессе и заказать ее.

Штучні басейни застосовуються у водопостачанні, служать для зберігання запасів чистої води (в цих випадках їх зазвичай називають запасними резервуарами) або для очищення питної води. Сюди відносяться так звані попередні осадові і коагуляційні басейни.

Призначенням перших є осадження з води зважених речовин без будь-якої прідшеочвующей хімічної обробки або з періодичним її застосуванням.

Коагудящюнние служать для осадження суспензії за допомогою коагулянту, зазвичай сірчанокислого глинозему. Коагулянт утворює пластівці, які сприяють швидкому осадженню суспензії. Попередні осадові використовуються або для грубого освітлення води або для вирівнювання коливань в якості води, що надходить на коагуляційні басейни.

Площа горизонтальних осадових можна визначати за спрощеною формулою

F = q / 3,6 х u

де F - площа басейну в плані в м2, q - кількість протікає через нього води в м2 / ч, u - охоплювана швидкість; для попередніх басейнів u = 0,05 мм / ск, а для коагуляційних u = 0,5 мм / ск.

Глибина осадових 2,6 - 4,5 м. Конструктивною різниці між перерахованими типами немає.

Вони мають прямокутне в плані перетин і вертикальні стінки. Відношення довжини до висоти стінок знаходиться в межах 10 ~ 50. Для їх пристрою вживається здебільшого залізобетон, рідше - цегла або камінь.

Стінки і днище повинні бути водонепроникними. З метою спрощення видалення осілого суспензії в Америці застосовуються осадові басейни Дорра, що мають круглий або квадратний обрис в плані. Осад видаляється безперервно діючим механічним пристосуванням зі скребками.

Для охолодження води на металургійних заводах, електростанціях і деяких інших промислових підприємствах застосовуються басейни з бризкалками. Над дном таких за допомогою стовпчиків укріплена мережу труб діаметром 50-100 мм. У труби ввертати розбризкувачі твань сходяться насадок. Гаряча вода, що отримується під напором 0,7-1,0 at, викидається вгору фонтанчиками на висоту 1,5-3,5 м.

Простір над басейном заповнюється водяним пилом. Охолоджена вода падає в нього.

Плавальні і купальні басейни

Плавальні і купальні басейни влаштовуються при водноспортивних станціях, в громадських лазнях, при школах, санаторіях і т. Д. Пристрій мистецтві плавальних басейнів бере початок ще з часів

Риму.

осадові басейни

Для очищення стічних вод застосовуються осадові і Дорра по типу, аналогічного згадуваним водопровідних.

Аераційні басейни

Аераційні басейни (або аеротенки) служать для біологічного очищення стічних вод за методом аерації в присутності активного мулу. Цей мул виходить з самої стічної рідини. Після тривалого продування через мул повітря в ньому розвиваються аеробні мікроорганізми, які переробляють органічні речовини, що містяться в стічній рідині.

У аераційних здійснюється тісне зіткнення стічних вод з активним мулом і повітрям. Останній подається компресором через мережу дірчастих труб, покладених на дні Іноді замість труб розподіл повітря проводиться через пористі пластинки (фільтроси), що проходять уздовж дна.

Поверхня аераційного басейну:

F = QА / 12,5

де Q - годинна витрата стічної рідини і А - кількість повітря в м3, необхідного на 1 м3 рідини. Коефіцієнт 12,5 висловлює потребу в повітрі на 1 м2 поверхні басейну для забезпечення інтенсивної аерації. Глибина приймається 2-6 м.

застосування

Застосування басейни має місце і в декоративних цілях. Сюди відносяться басейни з фонтанами і штучними каскадами для прикраси садів я парків; для риб в вестибюлях музейних і виставкових будівель і т. п.

Найбільш поширена форма будь-якого призначення - правильний прямокутник в плані.

Статичний. розрахунок басейну цього типу залежить від їх величини і співвідношення між висотою стінок і горизонтальними растрами. При значній довжині стінок в порівнянні з їх висотою переважний вплив отримує момент від защемлення стінок в днище. Тому стінка повинна розраховуватися як підпірна стінка.

Розрахунок ведеться на два випадки:

коли він наповнений водою, але не засипаний з боків грунтом

засипаний грунтом, але води в ньому немає.

Ця умова вимагає влаштування подвійної арматури стінок. При висоті <3 м стінки являють собою безреберние плити (рис. 2), що працюють на вигин, як балки забиті одним кінцем. Тому стрижні робочої арматури треба розташовувати вертикально, а розподільчої - горизонтально.

При значній висоті (понад 4 м) стінки посилюються ребрами (рис. 3); при цьому для розрахунку вертикальна стінка розбивається по висоті на декілька зон і розраховується як нерозрізна плита. Опорами її служать ребра. Плита працює в горизонтальній площині і передає на ребра тиск води і землі. Тому робоча арматура в стежці ставиться горизонтально, а розподільна - вертикально. Економічно доцільно надавати стінці постійну товщину і зберігати діаметр стрижнів, змінюючи тільки відстань між ними.

Круглі басейни розраховуються, як резервуари. До штучних відносяться також водойми, вириті в товщі грунту. З метою створення водонепроникності таких водойм берегові укоси і днища покриваються бетонної одягом за допомогою торкретування, науковістю або облицюванням з кам'яних плит.

Для пристрою днища можна обмежитися простим вирівнюванням дна котловану, якщо вистилає його грунт водонепроникний (глина, щільна скеля).

Басейни з нанесеними стінками і днищем знаходять застосування в якості скопних на деяких міських водопроводах. Вони розташовуються за межами гірки наприклад в відвідуваних заміських парках. Функція їх полягає в створенні біля міста запасів води, що надходить з віддалених джерел (водосховищ, образовнія греблями).

Аналогічної конструкція застосовуються в іригаційних системах (для зрошення).

Крім того вони влаштовуються біля гребель, що зводяться в іррікшціонних цілях в тих випадках, коли річка несе великі кількості суспензії. Тут вони використовуються як осадових басейнів періодичної дії. Пил, що осів суспензія знову спускається в річку нижче греблі, а освітлена вода надходить для зрошення.

У гаванях і портах влаштовуються спеціальні басейни для ремонту суден . При наявності сильних морських припливів в портах робляться особливі приливні. Вони відриваються в товщі берегового грунту і відокремлюються від моря камерними шлюзами або спеціальними воротами. Горизонт води в таких басейнах підтримується на рівні середнього припливу.

природні басейни

Під назвою природні басейни в гідрографії розуміється певна територія, що дає з усією своєю площею стік атмосферних опадів в певний водний джерело (річка, озеро, море). Суміжні - відокремлюються одна від одної лініями вододілу. Водороздільна лінія проходить по найбільш високим точкам і перетинає точки місцевості, що мають протилежно спрямовані ухили. Відповідно річковій системі різниться басейн головної річки та її приток. Основними характеристиками є площа, довжина, ширина і висота. Площа - обчислюється по карті в горизонталях за допомогою планіметрії, а при відсутності карти зйомкою обходом за допомогою кутомірного інструменту.

Довжиною називають пряму, що сполучає джерело головної річки з гирлом. Середню ширину отримують, як приватна при розподілі площі на довжину головної річки. Середня висота обчислюється за формулою

Hср = Σωh / Ω

де Q - площа басейну, ω- величина відрізка площі між сусідніми горизонталями і h - висота горизонталі.

Copyright © . All Rights Reserved